Z czego słynie Nowy Sącz – pasjonująca podróż po atrakcjach i smakach Sądecczyzny
Nowy Sącz i jego okolice budzą coraz większe zainteresowanie wśród tych, którzy pasjonują się poznawaniem niezwykle ciekawej historii naszego kraju, odwiedzaniem zabytków, czy w końcu bliskością natury na górskich szlakach. Nic dziwnego, bowiem miasto to kryje w sobie wiele tajemnic, które warto poznać, wybierając ten właśnie rejon na miejsce swojego pobytu. Zastanawiasz się nad wizytą w Nowym Sączu? Sprawdź, z czego słynie miasto i dlaczego warto je odwiedzić.
Nowy Sącz dla aktywnych – które szlaki cieszą się największą popularnością?
Nowy Sącz kryje w sobie cały wachlarz różnorodnych możliwości. Mogą z nich skorzystać, chociażby osoby, nastawione na aktywny wypoczynek. Nic dziwnego, bowiem w okolicach miasta przebiega wiele szlaków, prowadzących na popularne szczyty. Na niektórych z nich ustawiono również wieże widokowe, pozwalające na podziwianie okolic Nowego Sącza, położonego malowniczo w widłach Dunajca i Kamienicy Nawojowskiej. Jeśli zainteresowały Cię wieże widokowe w Beskidzie Sądeckim, odwiedź proponowaną stronę, gdzie wymieniono najważniejsze z nich. To m.in. wieża widokowa pod Jaworzem, skąd zobaczyć można Beskid Sądecki i panoramę Nowego Sącza. Z okolic miasta wyruszyć można również szlakiem „Zachodnim”, prowadzącym przez północny stok góry Szcząb oraz – liczącym sobie aż 24 km – szlakiem „Wschodnim”, dzięki któremu odkryjesz piękno Kotliny Sądeckiej.
Gdzie nocować w Nowym Sączu?
Ci, którzy planują zostać w mieście na dłużej, będą potrzebowali z pewnością dobrej bazy wypadowej. Na szczęście Nowy Sącz słynie z klimatycznych hotelików i apartamentów, pozwalających na wypoczynek po dniu pełnym wrażeń. Jednym z najczęściej wybieranych są Pokoje gościnne Zygmuntowska, oferujące komfortowe noclegi w niezwykle atrakcyjnych cenach. Sporym atutem obiektu jest lokalizacja. Jest on bowiem położony blisko centrum komunikacyjnego, co docenią z pewnością osoby, podróżujące koleją lub autobusami. Dodatkowo ten niezwykle przytulny hostel oferuje możliwość spędzenia nocy w zabytkowych kamienicach, co pozwala jeszcze bliżej poznać miasto, które zapisało się na kartach historii naszego kraju. Stąd niewielka odległość będzie dzielić cię od sądeckiego Rynku i jego najważniejszych atrakcji.
Pokoje gościnne Zygmuntowska – nocleg w centrum Nowego Sącza
www: zygmuntowska.pl
Zygmuntowska 17
33-300 Nowy Sącz
woj. małopolskie
Tel.: 690980349
Co musisz wiedzieć o Nowym Sączu?
Zanim jednak wyrusz na zwiedzanie miasta, należy poświęcić chwilę, by zapoznać się z jego historią. Warto wiedzieć bowiem, że Nowy Sącz to jeden z najstarszych ośrodków miejskich w Polsce. Jego historia rozpoczyna się już w 1292 r., a strategiczne położenie – tuż przy szlaku handlowym, prowadzącym na Węgry – pozwoliło na dynamiczny rozwój. To właśnie tutaj król Władysław Jagiełło i książę litewski Witold opracowywali plany bitewne przeciwko zakonowi krzyżackiemu. Przez wiele lat miasto pełniło również funkcję ważnego ośrodka politycznego. Dziś Nowy Sącz słynie głównie z malowniczego położenia i atrakcyjnych zabytków. Miasto zyskało również na popularności dzięki wprowadzonym innowacjom w zakresie gospodarki energią odnawialną, co uczyniło je jednym z najbardziej ekologicznych i nowoczesnych ośrodków, położonych na terenie naszego kraju.
Nowy Sącz dla miłośników historii – co zobaczyć w mieście?
Jak już zostało wspomniane, Nowy Sącz znany jest z niepowtarzalnych atrakcji, które warto umieścić na mapie zwiedzania. Na takiej liście nie może zabraknąć:
- Zamku, wzniesionego z rozkazu króla Jana Kazimierza, z którego po dziś dzień zachowały się fragmenty murów oraz zrekonstruowana Baszta Kowalska,
- Rynku z zabytkowym ratuszem i kamienicami, budującymi wyjątkowy klimat w sercu miasta,
- Miasteczka Galicyjskiego, ukazującego codzienne życie na dawnej prowincji monarchii austro-węgierskiej z przełomu XIX i XX stulecia,
- Sądeckiego Parku Etnograficznego z budynkami i tematycznymi wystawami, pozwalającymi zapoznać się z życiem dawnych mieszkańców Sądecczyzny.
Nowy Sącz słynie także z zabytkowych obiektów architektury sakralnej. To m.in. drewniany kościół św. Rocha oraz bazylika kolegiacka św. Małgorzaty, datowana na przełom XIII i XIV wieku.
Z jakich dań znana jest Sądecczyzna?
Jak się okazuje, Nowy Sącz to nie tylko wyjątkowa historia i niezwykle interesujące atrakcje, ale również i kuchnia, przyciągająca swoim aromatem wszystkich tych, których pasjonuje odkrywanie nowych smaków. Będąc na miejscu, warto więc spróbować:
- kapuśniorki z grzybami, przygotowywanej na bazie kiszonej kapusty,
- kiszony rydzów, uzbieranych w sądeckich lasach,
- kukiełki podegrodzkiej – najbardziej znanej sądeckiej drożdżówki, na którą przepis tutejsze gospodynie przekazują sobie z pokolenia na pokolenie,
- moskalików, czyli placków, powstających z ziemniaków, jajek i mąki, pieczonych na blachach tradycyjnej kuchni.
Miasto znane jest również z szarlotki sądeckiej, pieczonej na kruchym spodzie i zachęcającej swoim aromatem wszystkich zwolenników kulinarnych słodkości.