• 28 listopada, 2022

Co warto wiedzieć o sadzeniu świerków?

Obecnie wśród wielu właścicieli różnych posesji i działek, dużą popularnością cieszą się naturalne ogrodzenia w postaci żywopłotów.

Coraz częściej są one tworzone z drzewek świerkowych. Oczywiście przed użyciem drzewka do żywopłotu, dobrze jest zwrócić uwagę na różne odmiany, ich cechy oraz wymogi dotyczące pielęgnowania. Nie bez znaczenia jest też umiejętne sadzenie, które wpływa korzystnie na odpowiedni wzrost i stan sadzonego drzewa. Warto dowiedzieć się czegoś więcej na temat żywopłotów świerkowych.

Co warto wiedzieć o sadzeniu świerków?

Sadzenie różnych typów świerków

W przypadku żywopłotów, do tworzenia takich naturalnych ogrodzeń można wykorzystywać takie odmiany roślin jak świerk serbski, pospolity oraz kłujący. Przed posadzeniem drzewka, warto zwrócić uwagę na podłoże. Rośliny takie sadzi się na przełomie kwietnia i maja lub pod koniec sierpnia. Lokalizacja, w której drzewo jest sadzone, powinna być odpowiednio przekopana oraz posiadać dół, który jest w stanie pomieścić system korzeniowy. Dodatkowo rośliny nie mogą stykać się ze sobą, więc należy je posadzić tak, aby miały zapewnione około 30-50 cm wolnego miejsca niezbędnego do prawidłowego rozrastania.

W zakresie pielęgnacji posadzonych świerków, istotne jest zwrócenie uwagi na to, że rośliny takie wymagają stałego utrzymywania optymalnej wilgoci podłoża, które dodatkowo musi być nawożone odpowiednimi preparatami. Dodatkowo istotną rolę odgrywa ściółka pod postacią kory sosnowej. Umożliwia ona skuteczną ochronę przed rozwojem wielu odmian chwastów. Poza tym kluczową rolę odgrywa regularne przycinanie świerków po to, aby uzyskać ich optymalną gęstość. Te oraz inne działania są istotne dla rozwoju żywopłotu ze świerków.

Sporo osób zastanawia się nad tym jak sadzić świerki przeznaczone na żywopłot. Wiele przydatnych porad i cennych informacji mogą one znaleźć w różnych źródłach internetowych, takich jak na przykład https://poradnik-ogrodniczy.pl/jak-sadzic-swierk-na-zywoplot/. Te oraz inne praktyczne źródła informacji można bez większych problemów znaleźć w Internecie, w krótkim czasie.