• 13 listopada, 2021
Bez kategorii

Pomoc prawna w branży informatycznej

Wiele firm korzysta z pomocy prawnej w przypadku tworzenia umów czy nawiązywania kontaktów biznesowych.

Warto zwrócić uwagę, iż prawnicy często specjalizują się w różnych obszarach prawa, przykładowo w medycynie, prawie pracy, biznesie. Oczywiście możemy spotkać także prawników, którzy specjalizują się w branży IT, mają dobre rozeznanie w tematyce umów typowych dla firmy informatycznych, przepisów dotyczących oprogramowania, własności intelektualnej. Dzięki czemu firmy informatyczne, które potrzebują pomocy prawnej, mogą zgłosić się do odpowiedniego specjalisty.

Pomoc prawna w branży informatycznej

W czym może pomóc nam specjalistyczna kancelaria IT

Oczywiście będzie to osoba przygotowana odpowiednio pod względem merytorycznym, będzie znała zagadnienia, słownictwo używane w informatyce. Niekiedy inne firmy mogą mieć problem ze zrozumieniem licencji oprogramowania, możliwości wykorzystania przez przedsiębiorstwo. Wynika to z różnic, jakie określają licencje dla osób fizycznych oraz dla firm, niekiedy są to duże różnice cenowe. Dlatego też niekiedy firmy, które chcą zakupić specjalistyczne oprogramowanie, sprowadzić je z zagranicy, mogą mieć problem z odpowiednią interpretacją licencji. W tym przypadku może pomóc nam prawnik, który będzie wiedział w jaki sposób licencje normowane są przez polskie prawo oraz prawo europejskie.

W informatyce często podpisywane są umowy z pracownikami, które posiadają klauzule o zachowaniu poufności, jak również zakazie konkurencji. W tym przypadku pracownik czy też firma mogą upewnić się, iż dana umowa o pracę jest sporządzona prawidłowo, iż obowiązuje po rozwiązaniu pracy przez strony. Dodatkowo firmy często mają wątpliwości co do odpowiedniej ochrony danych osobowych, jak wiadomo firmy, które działają w internecie, powinny przestrzegać zasad RODO. W tym przypadku prawnik może doradzić nam, w jaki sposób dbać o dane klientów, dodatkowo pomoże stworzyć wymagany regulamin, który powinien znajdować się na stronie.

Dodatkowo mogą być to zagadnienia związane z zamówieniami publicznymi w IT, przykładowo zakupem oprogramowania czy też komputerów, które pomoże nam zrozumieć kancelaria IT Warszawa jest miastem, gdzie znajdziemy specjalistę, który będzie pomocny we wszystkich sprawach związanych z branżą informatyczną.