• 19 lipca, 2023

Praca jubilera: Ile zarabia? Czym różni się od złotnika?

Odpowiednio dopasowana biżuteria to najpiękniejsza ozdoba, a przy tym jeden z bardziej pożądanych prezentów na różnego typu uroczystości i rocznice. Nie ma w tym nic dziwnego, w końcu materiały i kamienie szlachetne, z których wykonuje się biżuterię są niezwykle drogie i eleganckie, a przez wielu uważane za dobra luksusowe. Co więcej, do wyprodukowania wyjątkowej biżuterii nie wystarczą jedynie odpowiednie materiały. Potrzebne są tu również umiejętności, doświadczenie i wizja jubilera. Na czym polega tego typu praca? Ile zarabia jubiler i czym różni się od złotnika? Na wszystkie te pytania odpowiemy w dzisiejszym artykule.

Na czym polega praca jubilera?

Jubilerem nazywamy rzemieślnika, który zajmuje się wytwarzaniem oraz wyceną i naprawą różnego rodzaju biżuterii. Szczegółowy opis obowiązków jubilera zależny jest od jego miejsca pracy, a także specjalizacji. Jubilerów najczęściej spotkać można w salonach jubilerskich, gdzie zajmują się głównie sprzedażą gotowych wyrobów, niewielkimi poprawkami na życzenie klienta oraz naprawą, czy też wyceną używanej biżuterii.

Jubilerzy to również rzemieślnicy samodzielnie wytwarzający biżuterię, jednak ta grupa stanowi zdecydowaną mniejszość na rynku biżuteryjnym. Sporą grupę stanowią również jubilerzy zajmujący się montażem biżuterii z gotowych elementów, co jest zdecydowanie prostsze, jednak w dalszym ciągu wymaga odpowiedniej wiedzy i umiejętności.

Jakie są różnice pomiędzy jubilerem a złotnikiem?

Zawody jubilera i złotnika to bardzo zbliżone profesje, które w swojej codziennej pracy zajmują się praktycznie tym samym. Co więcej, egzamin czeladniczy organizowany przez Izbę Rzemieślniczą określa ten zawód, jako jubiler-złotnik. W praktyce istnieją pewne niewielkie różnice, które pozwalają wyodrębnić oba zawody.

Teoretycznie zawód złotnika jest nastawiony nieco bardziej na praktyczne aspekty tego fachu. Oznacza to, że osoba taka zajmuje się głównie wytwarzaniem oraz naprawa biżuterii. Oznacza to, że złotnik powinien znać się na rodzajach oraz obróbce metali szlachetnych, a także posiadać umiejętności manualne niezbędne do wytwarzania biżuterii.

Z kolei jubiler to osoba, która powinna posiadać specjalistyczną wiedzę na temat biżuterii, która umożliwia jej wycenę oraz profesjonalne doradztwo klientom. W praktyce te dwa zawody bardzo często łączy się, ponieważ pracodawcy wymagają od kandydatów wszystkich tych umiejętności.

Co zrobić, by zostać jubilerem?

Praca jubilera w salonie jubilerskim nie wymaga posiadania tytułu ani sformalizowanego zawodu. Wystarczy jedynie odpowiednia wiedza na temat biżuterii i zamiłowanie do jubilerstwa. Niemniej jednak większość pracodawców docenia jubilerów po kursach oraz posiadających odpowiednie certyfikaty o kwalifikacjach zawodowych.

Osoby, które chcą zdobyć tytuł oraz uprawnienia jubilera-złotnika muszą zdać egzamin czeladniczy, który organizowany jest przez Izbę Rzemieślników. Wymogiem dopuszczającym do tego egzaminu jest minimum trzyletni staż pracy w tym zawodzie. Sam egzamin podzielony jest na dwie części: teoretyczną oraz praktyczną, a uzyskanie pozytywnego wyniku umożliwia jubilerowi możliwość uzyskania tytułu mistrzowskiego. Warto przy tym wspomnieć, że jubiler z tytułem mistrza może liczyć na naprawdę wysokie zarobki.

Czy każdy może zostać jubilerem?

Teoretycznie jubilerem może zostać każdy, jednak zawód ten wymaga doskonałych zdolności manualnych. Wynika to z faktu, iż praca z tak delikatnym produktem, jakim jest biżuteria, wymaga precyzji oraz dokładności. Istotną cechą jest również cierpliwość, ponieważ praca nad małą ozdobą może trwać nawet kilkanaście godzin.

Nie należy zapominać również o tym, że jubiler powinien posiadać zmysł artystyczny, wyczucie smaku oraz odpowiednią wiedzę na temat metali, kruszców i kamieni. Przydatne będą również umiejętności interpersonalne, czyli umiejętność rozmowy z klientem oraz doradztwo w kwestii doboru biżuterii.

Ile zarabia jubiler?

Zakres wynagrodzeń jubilera waha się od 2900 zł do 5000 zł brutto, przy czym średnia pensja to 4100 zł. Głównymi czynnikami wpływającymi na wysokość wynagrodzenia są umiejętności praktyczne, wykształcenie, doświadczenie oraz renoma zdobyta w toku rozwoju zawodowego. Na najwyższe zarobki mogą liczyć mistrzowie jubilerstwa oraz jubilerzy wykonujący biżuterię na zamówienie.