• 13 maja, 2023

Zachowaj świeżość jabłek przechowując je w chłodni

Długoterminowe przechowywanie jabłek w chłodni to skomplikowany proces, który wymaga zapewnienia optymalnych warunków, aby zapobiec utracie jakości i zachować trwałość owoców.

Optymalne warunki przechowywania zależą od wielu czynników, takich jak temperatura, wilgotność i wentylacja, a także odmiany jabłek i ich dojrzałości w momencie zbioru.

Zachowaj świeżość jabłek przechowując je w chłodni

Jabłka w chłodni: jakie jest optymalne ustawienie temperatury i wilgotności?

Temperatura przechowywania jabłek to kluczowy czynnik wpływający na ich trwałość. Zwykle temperatura ta powinna wynosić od 0 do 4 stopni Celsjusza, a optymalna temperatura zależy od odmiany jabłek. Temperatura powinna być stabilna i kontrolowana, aby uniknąć nagłych zmian, które mogą spowodować uszkodzenia owoców. Dlatego najlepiej jest korzystać z zaawansowanych urządzeń do chłodzenia i monitorowania temperatury, aby utrzymać optymalne warunki przechowywania. Kolejnym ważnym czynnikiem jest wilgotność względna powietrza, która powinna wynosić od 85 do 95 procent. Wilgotność powinna być utrzymywana na stałym poziomie, aby zapobiec nadmiernemu parowaniu wilgoci z owoców. Nadmierna wilgotność może prowadzić do powstawania pleśni i innych chorób, dlatego konieczne jest monitorowanie wilgotności i utrzymanie jej na stałym poziomie.

Kontrola wilgotności powietrza jest równie ważna, ponieważ zbyt suche powietrze może prowadzić do utraty wilgoci przez owoce, co wpłynie na ich jakość i trwałość. W przypadku jabłek, powinno się unikać nadmiernej wilgotności, która może prowadzić do powstawania chorób, takich jak gorzka zgnilizna owoców. Kolejnym ważnym czynnikiem w długoterminowym przechowywaniu jabłek jest wentylacja. Właściwa wentylacja pozwala na równomierne rozprowadzenie powietrza i zapewnia odpowiednią cyrkulację powietrza, co pomaga w utrzymaniu optymalnych warunków przechowywania. Bez odpowiedniej wentylacji, powietrze może się zastać i tworzyć strefy o różnej temperaturze i wilgotności, co może prowadzić do uszkodzenia owoców.

Oprócz optymalnych warunków przechowywania, istnieją również preparaty, które pomagają w utrzymaniu jakości i trwałości jabłek. Preparaty, takie jak FruitSmart, mogą pomóc w zapobiegać wytwarzaniu etylenu, co jest niekorzystne z punktu widzenia przechowywania. Szczegółowe informacje na temat wykorzystania środka Fruit Smart można znaleźć na stronie internetowej https://fruitsmart.pl/przechowywanie-jablek/. Jest to bardzo uniwersalny środek, który sprawdza się w przypadku owoców, takich jak pigwa, morela, jabłko oraz gruszka, czy też w przypadku przechowywania warzyw, papryki, kapusty, pomidorów czy brokuła.