• 17 kwietnia, 2024

Jak zrobić pyszne domowe sushi?

Jesteś miłośnikiem aromatycznej azjatyckiej kuchni? Chcesz spróbować własnych sił w przygotowywaniu jej flagowego dania? Tym, którzy podejmą wyzwanie i zdecydują się przetestować swoje kulinarne umiejętności podpowiadamy, jak zrobić pyszne domowe sushi w kilku prostych krokach!

Jak przygotować ryż do sushi?

Dobrze przyrządzony ryż do sushi, nadaje potrawie wyjątkowy smak, ale wpływa również na ostateczny wygląd rolek. To właśnie dlatego warto poświęcić nieco czasu, by dowiedzieć się, po który produkt sięgnąć, jak go ugotować i zaprawić. 

Wciąż zadajesz sobie pytanie, jak przygotować idealny ryż do sushi? Autor proponowanego artykułu krok po kroku prowadzi czytelników przez kolejne etapy tego istotnego zadania. Jak się okazuje, najlepszym ryżem do sushi będzie rodzaj z krótkimi, przeźroczystymi ziarnami o owalnym kształcie. Taki produkt należy dokładnie opłukać w zimnej wodzie, a następnie ugotować, stosując się ściśle do wskazówek, podanych w artykule. Kwintesencję smaku stanowi natomiast odpowiednia zaprawa. Składają się na nią 4 łyżki octu ryżowego, 2 łyżeczki cukru i 1 łyżeczka soli, połączone w trakcie podgrzewania i wymieszane delikatnie z ziarnami ryżu.

Jakie dodatki wybrać do sushi?

Na to pytanie musi odpowiedzieć sobie każdy pasjonat kuchni azjatyckiej. Jak wiadomo, słynie ona bowiem z całego wachlarza różnorodnych składników, tworzących wyjątkowe kompozycje smakowe. 

Podejmując ostateczną decyzję, warto sugerować się ofertą dobrych restauracji, serwujących sushi w różnych wariantach. Listę tych najczęściej wybieranych przez mieszkańców Krakowa znaleźć można na stronie top10sushi.pl, gdzie zostały one ułożone w subiektywny ranking. 

Warto wiedzieć jednocześnie, że najpopularniejsze rolki tworzą:

  • wodorosty nori, czyli prasowane algi morskie,
  • surowa, wędzona lub grillowana ryba,
  • warzywa, spośród których najczęściej wybierany jest ogórek, japońska rzepa, awokado, szczypior, papryka i pędy bambusa,
  • owoce takie jak truskawki, mango czy banany.

Co potrzebujesz, by wykonać sushi w domu?

Perfekcyjne sushi to kwestia praktyki i zaangażowania. Zanim jednak zostaniesz domowym sushi masterem, konieczna będzie mozolna nauka precyzyjnego zwijania rolek. Aby ułatwić nieco to wyzwanie, warto zaopatrzyć się w:

  • bambusową matę do zwijania, dzięki której przygotowywanie kolejnych rolek będzie znacznie łatwiejsze,
  • ostry nóż, którym nadasz kawałkom sushi ostateczny kształt,
  • naczynie z czystą wodą, ułatwiające przemywanie palców, oklejonych ryżem. 

Niektórzy decydują się również na wyłożenie bambusowej maty folią. Takie działanie ma na celu zminimalizowanie ryzyka przyklejania się produktów do jej powierzchni. 

Jak zrobić sushi krok po kroku?

Masz już wszystkie niezbędne sprzęty, pora więc przystąpić do najważniejszej części zadania, czyli do zwijania rolek. Bazę stanowić będą tutaj wodorosty nori, ułożone błyszczącą stroną do dołu oraz wcześniej przygotowany ryż. To właśnie na nim układa się wybrane składniki, które stworzą smak i aromat potrawy. 

Jeśli przygotowujesz sushi po raz pierwszy, warto postawić na proste dodatki, które łatwiej będzie zawinąć w fantazyjną rolkę. Jej tworzenie należy rozpocząć natomiast od dolnego brzegu, zwijając delikatnie składniki przy pomocy maty. Odpowiednio uformowane sushi można teraz pokroić ostrym nożem na mniejsze kawałki, by móc w pełni delektować się osiągniętym sukcesem kulinarnym. 

Technika jedzenia sushi – o czym warto pamiętać?

O dobrych manierach przy stole należy pamiętać nie tylko w restauracji serwującej sushi, ale również w zaciszu własnego domu. Dotyczy to zwłaszcza kuchni azjatyckiej, w której odpowiedni savoir-vivre odgrywa niezwykle istotną rolę. Kultura jedzenia wymaga tutaj użycia pałeczek, choć sushi można jeść również palcami, pamiętając o zjadaniu całego kawałka, bez nadgryzania i dzielenia go na mniejsze porcje. Sushi podać można również z sosami:

  • sojowym – wydobędzie on smak z ryby, którą należy zamoczyć w nim przed zjedzeniem,
  • wasabi – czyli z ostrym japońskim chrzanem, który nada sushi wyrazistości.

Błędem będzie jednak łączenie sosów. Taka kompozycja smakowa przez większość osób uważana jest bowiem za niejadalną. Serwując sushi w domu warto zadbać również o zieloną herbatę, uzupełniającą smak potrawy oraz marynowany imbir, który – spożywany między kolejnymi rolkami – oczyści kubki smakowe i przygotuje je na nowe doznania.