• 29 listopada, 2022

Kółka gumowe i ich zastosowanie we współczesnym przemyśle

Ciężkie szafki metalowe, meble mogą być wyposażone w kółka metalowe z powłoką gumową, dzięki czemu będziemy mogli łatwiej je ustawić w odpowiednim miejscu.

Często stosowane są w przypadku ciężkich skrzynek narzędziowych, przydają się w warsztatach, dzięki czemu łatwiej możemy sięgać po narzędzia. Dodatkowo mogą być to kółka wyposażone w hamulec, dzięki czemu zabezpieczymy szafki przed przesuwaniem.

Właściwości kółek metalowo-gumowych

Kółka metalowe najczęściej wykonane są ze stali, która jest ocynkowana, dzięki czemu jest to kółko zabezpieczone przed korozją. Guma zabezpiecza powierzchnię, po której przesuwamy mebel czy też szafkę, dodatkowo ułatwia toczenie. Odpowiednia guma nie będzie pozostawiała śladów na powierzchni, przykładowo podczas obracania w miejscu. Możemy wybrać kółka charakteryzujące się cichą pracą, które mogą być stosowane w zakresie temperatur od minus 30 st. C do 80 st. C. Posiadają one standardową twardość bieżnika 85A. Najczęściej stosowane są w tym przypadku łożyska wałeczkowe, niekiedy możemy wybrać także modele z łożyskiem kulkowym. Koła tego typu mogą służyć w różnych gałęziach przemysłu, posiadają one uniwersalne systemy mocowania, dzięki czemu łatwo dopasujemy je do różnych rozwiązań.

Dostępne są różne modele o średnicy od 80 do 400 mm, mogą różnić się rodzajami rodzajami otworów, do których mocujemy szafkę, mogą posiadać także trzpień. Poszczególne modele różnią się również dopuszczalnym obciążeniem oraz grubością powłoki gumy. Wiele modeli wyposażonych jest także w hamulec, co jest ważne również ze względów bezpieczeństwa. Możemy wybrać kółka metalowo-gumowe z różną szerokością bieżnika, może być to przykładowo szerokość od 20 do 70 mm. Występują także kółka metalowe, które posiadają warstwę pianki czy poliamidu, który będzie wytrzymywał większy nacisk niż guma.

W wielu gałęziach przemysłu stosuje się kółka gumowe, które ułatwią transport różnego rodzaju ciężkich szaf, skrzynek, urządzeń. Są to uniwersalne rozwiązania, które możemy dobrać w różnych rozmiarach, dostosować sposób montażu oraz wybrać model z hamulcem.