• 7 kwietnia, 2022

Podstawowe informacje na temat destylacji frakcyjnej ropy naftowej

Ropa naftowa to surowiec, który jest szeroko wykorzystywany w różnego rodzaju branżach przemysłowych, motoryzacyjnych, usługowych oraz innych na terenie naszego kraju.

Oczywiście należy pamiętać, że po jej wydobyciu, konieczne jest zapewnienie jej odpowiedniej przeróbki. Dzięki temu możliwe jest uzyskanie różnego rodzaju preparatów, paliw oraz innych substancji charakteryzujących się bardzo szerokim zastosowaniem wśród użytkowników prywatnych, a także firmowych. Jednym z ważniejszych procesów jest destylacja frakcyjna ropy naftowej, która charakteryzuje się licznymi cechami.

Podstawowe informacje na temat destylacji frakcyjnej ropy naftowej

Destylacja frakcyjna ropy naftowej – co warto o niej wiedzieć?

Proces destylacji frakcyjnej ropy naftowej jest pierwszym etapem przerabiania ropy naftowej, która została wstępnie oczyszczona po wydobyciu. W ramach tego procesu przeprowadzanego w specjalnych laboratoriach, ropa naftowa jest rozdzielana na frakcje. Jest to możliwe dzięki wykorzystaniu różnicy temperatur wrzenia poszczególnych składników tego surowca. Proces ten jest więc bardzo istotny, ponieważ umożliwia stworzenie różnych produktów frakcji ropy naftowej.

Do grona produktów frakcji można zaliczyć kilka podstawowych substancji. Pierwszym z nich jest benzyna lekka o temperaturze destylacji na poziomie 40-160 stopni Celsjusza. Kolejna jest benzyna ciężka (160-200 stopni), nafta (180-280 stopni), olej napędowy (280-350 stopni) oraz mazut (powyżej 350 stopni Celsjusza). Jak widać, dzięki temu procesowi możliwe jest uzyskanie wielu przydatnych produktów stosowanych w motoryzacji, przemyśle oraz wielu innych branżach.

Jak już zostało wspomniane wcześniej, profesjonalna destylacja frakcyjna ropy naftowej jest wykonywana w wielu fachowych laboratoriach, w których pracują specjaliści mogący się pochwalić wysokimi kwalifikacjami oraz korzystaniem z innowacyjnego zaplecza technicznego. Takie atuty przekładają się na wysoką jakość wykonywanych zadań oraz spełnianie wszelkich norm przez produkty destylacji.