• 8 października, 2022

Co warto zobaczyć w Kazimierzu Dolnym?

Kazimierz Dolny jest miastem słynącym ze swoich starych renesansowych zabudowań, wokół rynku zbudowano wiele kamienic jeszcze XVII wieku, kiedy Kazimierz Dolny był ważnym ośrodkiem na szlakach handlowych.

Spławiano tu między innymi zboże, w XVII wieku kupcy kazimierscy budowali tu okazałe kamienice, które znajdziemy w różnych miejscach miasteczka. Kazimierz to miejsce uwielbiane przez turystów, od wielu lat przyjeżdża tu co roku wiele osób, które chcą odpocząć od miejskiego zgiełku, znaleźć spokój i ciszę, wypoczywać nad Wisłą.

Co warto zobaczyć w Kazimierzu Dolnym?

Z czego znany jest Kazimierz Dolny?

Kazimierz Dolny posiada kilka charakterystycznych zabytków, są to ruiny zamku, które pochodzą z XIV wieku, niegdyś była to ważna warownia, zbudowana jeszcze za czasów króla Kazimierza Wielkiego. Zamek umiejscowiony był na wzgórzu nad Kazimierzem, obecnie pozostały jedynie mury obronne, które są dostępne do zwiedzania. Nad zamkiem znajduje się 20 metrowa baszta, która była ważnym punktem w czasach świetności Kazimierza, gdzie wznoszono opłaty celne za korzystanie ze szlaków handlowych. W Kazimierzu Dolnym możemy podziwiać bardzo wiele różnych zabytków, kościół, stare spichlerze. Z pewnością turyści, którzy lubią aktywny wypoczynek, znajdą tu wiele tras pieszych oraz rowerowych.

W tutejszym kościele farnym Świętego Jana Chrzciciela znajdują się najstarsze zachowane w całości organy, wykonane w 1620 roku, odbywają się tu także koncerty organowe. W Kazimierzu odbywa się wiele festiwali, spotkań artystycznych, są tu muzea, galerie sztuki. Z Kazimierzem związani byli sławni polscy malarze, przyciągał on wiele osób już w latach 20 minionego wieku. Obecnie Kazimierz to miasteczko typowo turystyczne, znajdziemy tu wiele hoteli, pensjonatów, miejsc gdzie możemy zatrzymać się wraz z całą rodziną, wynająć pokój lub domek. Jedną z tutejszych atrakcji jest rejs statkiem po Wiśle, możemy także udać się do pobliskiego Janowca, Puław czy też Nałęczowa. Kazimierz Dolny może stać się bardzo dobrą bazą wypadową do zwiedzania okolic. Znajdziemy tu wąwozy lessowe, w okresie zimowym, kilka kilometrów od Kazimierza Dolnego, otwarty jest wyciąg narciarski.

Jeżeli poszukujemy noclegów dla całej rodziny, dobrym pomysłem będzie domek do wynajęcia kazimierz dolny jest miasteczkiem nastawionym na turystów, możemy znaleźć tu ośrodek Moje Miejsce Kazimierz, który oferuje wygodne domki. W ośrodku możemy skorzystać z kortu tenisowego, boisk sportowych, jest tu także plac zabaw dla dzieci, sauna i basen.