• 23 marca, 2022

Czym warto kierować się wybierając worek do odkurzacza?

Jeżeli posiadamy odkurzacz workowy, należy pamiętać o wymianie worka, kiedy zauważymy, iż jest on zapchany, lub też odkurzacz zaczyna pracować nieco inaczej.

Wiele modeli odkurzaczy posiada określony rodzaj worków, w tym przypadku możemy zwrócić uwagę na rodzaj uchwytu, będzie on wykonany z plastiku lub też z tektury, który musi pasować do mocowania w naszym sprzęcie. Oczywiście jeżeli mamy możliwość wybieramy uchwyty z funkcją zamknięcia worka, dzięki czemu z otworu nie będzie wydobywał się pył, kurz ani inne zanieczyszczenia, możemy wyjąć worek i wyrzucić go do kosza na śmieci.

Czym warto kierować się wybierając worek do odkurzacza?

Jakie worki do odkurzacza najlepiej filtrują powietrze?

Jeżeli chcemy dowiedzieć się, jakie rodzaje worków pasują do naszego odkurzacza, często możemy znaleźć wiele informacji na tabliczce znamionowej, często firmy oferujące worki opisują, do jakich modeli odkurzaczy one pasują. Dodatkowo możemy także sprawdzić informację na stronie internetowej producenta, aby upewnić się, iż wybrany worek będzie odpowiedni. Możemy wybrać odporne worki syntetyczne, które charakteryzują się dużą trwałością, są bardziej odporne na ciśnienie niż worki papierowe. Umożliwiają także bardziej płynny przepływ powietrza, w tym przypadku pozwalają na sprawniejsze wykorzystanie odkurzacza, możemy w ten sposób przedłużyć żywotność naszego odkurzacza, ponieważ będzie on mniej przeciążany.

Obecnie producenci odchodzą od worków papierowych, które były mniej trwałe, jak również nie były odporne na wilgoć. Dodatkowo worki mogą ulec przetarciu lub też rozerwaniu, jeżeli dostaną się do nich cięższe przedmioty, mogą zrobić w nich otwór, wówczas odkurzacz nie będzie działał w sposób prawidłowy. Dobry odkurzacz powinien zatrzymywać roztocza, pleśń, sierść zwierząt czy też inne alergeny w środku. Oczywiście worki nie są w 100% szczelne, dlatego też stosuje się również filtry, najczęściej są to filtry HEPA, które znajdują się na końcu systemu, i mają za zadanie wyłapywanie wszystkich pozostałych cząstek.

Zrówno worki, jak i filtry, możemy zakupić obecnie w Internecie, często opłacalne są większe zestawy, gdzie możemy przykładowo zakupić 12 worków i dwa filtry, które wystarczą nam na około pół roku. Oczywiście dostępne są worki do odkurzacza Dexter, także innych producentów oraz poszczególnych modeli.