• 4 lutego, 2022

Jak dobrać właściwy podkład do rodzaju podłogi

Jeśli chodzi o podłogi laminowane, takie jak panele czy winyl, niezbędny będzie również zakup podkładu.

Wybierając podkład, chcemy kupić jak najlepszy, odpowiedni do podłóg laminowanych instalowanych na betonie czy innym materiale. Obecnie na rynku znajdziemy bardzo wiele różnych podkładów, trzeba zatem ustalić przed zakupem, który będzie najlepiej służył poszczególnym zastosowaniom. Zanim wybierzemy podkład, należy określić rodzaj podłoża, czyli jak wygląda goła podłoga bez żadnego pokrycia. Zazwyczaj będzie to podłoże betonowe lub drewniane, i od tego zależy, jaki rodzaj podkładu będziesz potrzebować.

Jak dobrać właściwy podkład do rodzaju podłogi

Jako podkład uniwersalny sprawdzi się eko płyta

Ogólnie rzecz biorąc, podkład na podłogi betonowe będzie miał wbudowaną barierę dla wilgoci. W przypadku większości podłóg drewnianych ta bariera przeciwwilgociowa nie jest potrzebna. Jednak jeśli masz wyższy niż normalny poziom wilgoci w drewnianym podłożu, nadal możesz rozważyć zastosowanie podkładu z barierą paroizolacyjną. Jeśli podłoże nie jest równe, warto zdecydować się na zakup podkładu odpowiedniego do poziomowania. Układanie paneli laminowanych, winylu lub desek drewnianych na nierównym podłożu często prowadzi do uszkodzenia podłogi.

Wysokiej jakości podkład może zaoferować znacznie więcej niż tylko oddzielenie materiału podłogowego od podłoża. Najczęstsze cechy dobrych podkładów to paroizolacja, izolacja akustyczna i cieplna, kompatybilność z ogrzewaniem podłogowym, niwelacja nierówności podłoża, możliwość stosowania z panelami i winylem, zakładki z taśmą do łączenia. Warto poświęcić trochę czasu na rozważenie swoich wymagań, a następnie przyjrzeć się różnym dostępnym w sprzedaży podkładom. Umożliwi to wybór najlepszego podkładu podłogowego do swoich potrzeb.

Odpowiednia jako podkład do paneli czy winylu może być również eko płyta. Jeśli twoje podłoże jest cementowe, powinieneś kupić podkład z folią zapewniającą paroizolację, aby utrzymać wilgoć z dala od podłóg. Zapobiegnie to wypaczaniu i uszkodzeniu podłogi. Ważne jest również wyciszenie i izolacja termiczna, aby podłoga była komfortowa pod nogami. Z pewnością chcesz jak najlepiej chronić swoje nowe podłogi, dlatego najlepiej wybrać dobrej jakości podkład.