• 3 października, 2022

Laserowe usuwanie cellulitu – skuteczność i bezpieczeństwo

Cellulit to problem, z którym zmaga się blisko 90% kobiet. Charakterystyczna pomarańczowa skórka to niechciany dodatek, którego wstydzi się wiele osób. W jaki sposób można pozbyć się cellulitu? Istnieją zabiegi laserowe, które ułatwiają ten proces. Wiele pacjentów pytanie jednak, czy tego typu metody są skuteczne.

Czym jest cellulit?

Lipodystrofia typu kobiecego, czyli cellulit to włókniejące zwyrodnienie tkanki podskórnej. Objawia się obecnością nieregularnych zgrubień na powierzchni naskórka w postaci białych pasków, zagłębień lub grudek. Co ważne, dla niektórych pacjentów zmiany te powodują ból. Skórka pomarańczowa jest objawem nieprawidłowości w zakresie mikrokrążenia krwi i limfy. Z tego powodu, oprócz nieestetycznych defektów może też wystąpić obrzęk. To właśnie on sprawia najwięcej problemu pacjentkom klinik medycyny estetycznej.

Cellulit powstaje często w okresie wahań hormonalnym. Ciąża stanowi jedynie pojedynczy przykład. Równie dobrze nieprawidłowość skórna może pojawić się na skutek przyjmowania antykoncepcji, szybkiej utraty masy ciała lub w trakcie nagłego wzrostu. Cellulitowi sprzyja też palenie papierosów, nadużywanie alkoholu, niezdrowa dieta i noszenie zbyt ciasnych ubrań.

Laserowe usuwanie cellulitu — na czym polega?

Popularnym zabiegiem stosowanym na cellulit jest nie tylko drenaż limfatyczny, ale również metoda laserowa. W tej drugiej wykorzystuje się urządzenie, które wzmacnia światło i wymusza emisję promieniowania. Laseroterapia wykorzystuje fale o długości 1440 nm, która rozwija zbite grudki tłuszczu i przecina zwłókniałe przegrody. Efektem procesu jest widoczna poprawa napięcia skóry oraz pozbycie się nieestetycznych przebarwień.

Usuwanie cellulitu metodą laserową wymaga nakłucia w znieczuleniu miejscowym. W niektórych przypadkach stosuje się również dodatkowo znieczulenie dożylne. Cały zabieg trwa około 90 minut. Niewielki dyskomfort, opuchlizna i zasinienie to popularne skutki uboczne występujące po zabiegu. Rezultaty jego przeprowadzenia są widoczne już po 3 miesiącach i utrzymują się co najmniej 12 miesięcy.

Czy laser jest bezpieczną metodą na cellulit?

Jeśli dany pacjent nie ma przeciwwskazań do wykonania zabiegu, metoda laserowa zagwarantuje mu satysfakcjonujące efekty. Proces gwarantuje skuteczne usuwanie cellulitu, a także stymulację skóry na poziomie biologicznym. Nadprodukcja kolagenu i elastyny wspiera długotrwałą regenerację skóry i zapobiega występowaniu problemu w przyszłości. Jeśli więc pacjent nie jest w ciąży, nie choruje na aktywny trądzik i nie ma problemów z krzepliwością krwi — może bez problemu poddać się zabiegowi.

Przed przystąpieniem do laserowego usuwania cellulitu lekarz przeprowadzi wywiad z pacjentką. To właśnie na tym etapie specjalista ustali, czy zabieg będzie bezpieczny dla konkretnej osoby. Sam proces jest jednak bardzo skuteczny, szczególnie w kontekście cellulitowych obrzęków. Warto więc umówić się na konsultację z ekspertem.