• 9 lutego, 2022

Naucz się podstaw wykonywania fotografii z drona

Wraz z rozwojem technologii dronów w ciągu ostatnich kilku lat poszerzył się również wybór kamer do zdjęć lotniczych.

Dostępnych jest teraz wiele różnych kamer w sprzedaży, co sprawia, że wybór odpowiedniego modelu do wykonania zdjęć za pomocą drona może być potencjalnie dość trudnym procesem. Przykładowo pomiary terenu dronem to jedno z takich zadań, które w dużej mierze opiera się na wysokiej jakości kamerze.

Naucz się podstaw wykonywania fotografii z drona

Jak komponować ciekawe zdjęcia z użyciem kamer do drona

W fotografii zasada trójpodziału jest rodzajem podstawowej zasady kompozycji. Jest to jedna z pierwszych rzeczy, których uczą się profesjonalni fotografowie i amatorzy, i jest to podstawowa technika dodawania dynamiki zdjęciom. Zasadniczo zasadą jest umieszczenie tematu zdjęcia gdzieś poza środkiem. Wprowadzając pewną asymetrię, możesz zmusić oczy widza do poruszania się po zdjęciu i przyswajania większej liczby jego elementów. Temat zdjęcia może być głównym tematem, ale tło i drugoplanowe motywy to akcenty, które sprawiają, że zdjęcia się wyróżniają.

Podobnie jak większość aparatów cyfrowych, kamery zamontowane w dronach oferują opcję wyświetlania siatki 3 x 3, aby pomóc w przestrzeganiu zasady trójpodziału. Nie zapominaj, że zasada dotyczy zarówno kierunku pionowego, jak i poziomego. Jeśli chcesz zrobić naprawdę ciekawe zdjęcie, możesz nawet zastosować zasadę trzech po przekątnej. Niektóre z najczęstszych tematów fotografii dronowej to szerokie krajobrazy i scenerie. Nawet jeśli te ujęcia mogą nie mieć jednego obiektu, nadal można zastosować zasadę trójpodziału. Dzięki temu, że niebo zajmuje około dwóch trzecich zdjęcia i ogranicza masę lądową do mniejszej przestrzeni, możesz dodać dynamizmu zdjęciu i stworzyć pewną głębię i kontrast.

Obecnie w sprzedaży znajdziemy kamery do dronów zarówno do fotografii amatorskiej, jak i profesjonalnej. Jakość zdjęć uzyskanych z określonego modelu aparatu będzie zależeć od takich czynników, jak rozmiar czujnika aparatu, ogniskowa obiektywu, wysokość przechwytywanego obrazu, rozdzielczość aparatu i przysłona. Dobrej jakości kamera do drona pozwala latać wyżej, jednocześnie osiągając tę samą jakość wyników.