• 30 czerwca, 2022

Sukienka asymetryczna – do jakiej sylwetki będzie pasować?

Lata 80. XXw. przeszły do historii mody m.in. za sprawą ingerencji strojem w proporcje ciała. Tak kreatywni styliści jak Miyake, Kawakubo czy Yamamoto wylansowali nie tylko wiele odcieni czerni, ale upowszechnili ubrania oversize, wprowadzili do nich asymetrię oraz wielowarstwowość. Tkaniny przez nich stosowane wyglądały jak były już mocno sprane, strzępiły się na brzegach a nawet gdzieniegdzie posiadały wyraźne rozdarcia. Jedną z najtrwalszych cech, obecną nieprzerwanie w modzie pozostaje asymetria.

Sukienka asymetryczna – komu pasuje?

Asymetria stroju wykorzystywana jest najczęściej latem. Dlaczego? Ponieważ ta cecha ubioru najlepiej sprawdza się przy zastosowaniu lekkich, zwiewnych tkanin, których w naszym klimacie używa się właśnie latem. Zwiewne, delikatne materiały sprawiają, że asymetria nie jest tak oczywista, wysuwająca się na pierwszy plan. Asymetryczna letnia suknia przede wszystkim kieruje uwagę na wzór, obecność detali, np. falbanek, zwiewność materiału i dopiero na koniec uwypukla zmianę proporcji, jaką wprowadza asymetria. 

Sukienka asymetryczna najlepiej prezentuje się na wysokiej sylwetce, zaburzone proporcje, które siłą rzeczy cechują asymetryczną modę mogą zadziałać negatywnie przy bardziej obfitej postaci. Albo inaczej, asymetrię należy umiejętnie wykorzystywać na swoją korzyść i wówczas rodzaj sylwetki ma mniejsze znaczenie. Zwłaszcza, że asymetria może koncentrować się na górze ubioru lub jego dole, bardzo rzadko na obu końcach stroju jednocześnie. 

Asymetryczny dekolt, najważniejsza ozdoba sukni

Decydując się na sukienkę z asymetryczną górą trzeba pamiętać, że podkreśla ona dekolt i stanowi największą jego ozdobę. Asymetria dekoltu zwykle uwypukla nagie ramię i częściowo plecy. Utarło się również, że pasuje ona bardziej kobietom szczupłym niż puszystym, ale tak naprawdę jest to kwestia przemyślanego kroju i pomysłu, który nie ośmieszy a wykorzysta walory sylwetki. Ciekawym pomysłem na asymetryczną sukienkę, pasującą sylwetce puszystej, jest wykorzystanie szerokich, układających się na różnej wysokości ramiączek sukni, przy pełnym, gorsetowym dekolcie. Ramiączka węższe przy szwach i bardzo szerokie pośrodku tworzą wymuszoną asymetrię przy jednoczesnym przykryciu najbardziej newralgicznych miejscach dekoltu, ramion i pleców. 

Asymetryczny dół sukienki

Dużo bardziej przyjazna każdej sylwetce jest asymetria dołu sukienki. Co więcej, warto ją umiejętnie wykorzystać, by ukryć drobne wady sylwetki. Sukienka asymetryczna dodaje optycznie wzrostu, wysmukla postać, nadaje jej lekkości, szczególnie przy zastosowaniu zwiewnych tkanin. Wysoka i szczupła sylwetka będzie dobrze wyglądała również w asymetrycznej u dołu sukience dopasowanej do ciała. 

Asymetryczna sukienka nie jest łatwym i prostym ubiorem, warto jednak wykorzystywać jej cechy do nadania postaci pożądanych proporcji. Paradoksalnie bowiem asymetria została wymyślona, by zaburzyć utarty kanon kobiecej sylwetki, ale można ją wykorzystać również, by odzyskać optymalne proporcje.