• 9 lutego, 2022

Ochrona pracowników podczas prowadzenia prac ziemnych

W budownictwie wykorzystuje się wiele różnych konstrukcji, które mogą zabezpieczyć prace ziemne.

Często wykorzystywane były kiedyś deskowania, które wykorzystywały różne rodzaje desek, które mogły zabezpieczyć wykopy przed osuwającą się ziemią. Obecnie wykorzystuje się metalowe szalunki, są to duże rozpory, które mogą zabezpieczać wykopy o dużych głębokościach. Dobrym przykładem jest zabezpieczenie prac związanych z rurami wodno-kanalizacyjnymi. W ten sposób możemy zadbać o bezpieczeństwo pracowników, jak również sprawić, iż miejsce pracy nie będzie stale zasypywane.

Ochrona pracowników podczas prowadzenia prac ziemnych

Jak prawidłowo zabezpieczyć wykop?

Szalunki tego typu są to rozwiązania tymczasowe, które służą ochronie w czasie prowadzonych prac, następnie są demontowane, mogą zostać wykorzystane w innych miejscach. Oczywiście są to rozwiązania metalowe, możemy spotkać lekkie szalunki wykonane często z aluminium, które będą łatwe w montażu, jak również szalunki stalowe, które będą dobrze nadawały się w przypadku dużych wykopów. Oczywiście posiadają one możliwość regulacji, dlatego możemy zastosować szalunki różnej wysokości, dodawać kolejne moduły, aby były one wyższe. W przypadku szerokości mamy do dyspozycji często śruby o dużej średnicy, dzięki czemu możemy regulować szerokość wykopu. Szalunek będzie stanowił bardzo dobrą barierę ochronną przed sypkim piaskiem, kamieniami, różnymi materiałami, które mogłyby zagrozić pracownikom. Często są to szalunki o dużej wadze, dostarczane są na samochodach ciężarowych, które mogą posłużyć do ochrony wykopów o głębokości przykładowo 6 m. Dodatkowo mogą być to także szalunki w formie boksu, które będą zabezpieczały pracę z każdej strony.

Dostępne są szalunki, które przystosowane będą do obsługi wodociągów, w tym przypadku włączone są dwie płyty, między którymi pozostaje miejsce na rurę wodociągową. Mogą być to szalunki, które chronią jedynie po dwóch stronach, lub też dające częściową ochronę z tyłu oraz z przodu. Oczywiście istnieje bardzo wiele modeli różnych szalunków dostosowanych do wymogów, charakteru prowadzonej pracy.

Oczywiście zabezpieczanie wykopów jest bardzo istotne ze względu na bezpieczeństwo pracowników, mówią o tym przepisy BHP. W ten sposób również możemy chronić przebieg prac, kiedy pracownicy opuszczą stanowisko, przykładowo podczas wykonywania wylewek, fundamentów czy też prowadzenia wielu innych prac budowlanych, związanych fundamentami czy też podpiwniczeniem.