• 13 listopada, 2022

Przenoszenie napędu w maszynach tocznych

Łożyska kulkowe oraz wzdłużne mogą być jednym z najważniejszych elementów działania wielu urządzeń.

Pozwalają one na przenoszenie obrotu, dobrym przykładem jest koło samochodu, które obraca się często z dużą prędkością. Wymaga to użycia wysokiej jakości materiałów, smaru, aby łożysko toczyło się prawidłowo. Możemy wybrać łożyska otwarte, jak również łożyska w obudowach (https://www.futurefarm24.pl/86-lozyska-i-obudowy-lozysk), które chronią wnętrze, podzespoły oraz smar przed zanieczyszczeniami.

Przenoszenie napędu w maszynach tocznych

Rodzaje łożysk otwartych i zamkniętych

Łożysko znajdziemy w bardzo wielu urządzeniach przemysłowych, obrabiarkach, wszędzie tam, gdzie wykorzystywane są elementy toczne. Posiadają one wysoką nośność, są to łożyska metalowe, często wykonane także z materiałów nierdzewnych, kwasoodpornych. W zależności od materiałów zależy żywotność łożyska, należy zwracać szczególną uwagę na nacisk, siły jakie będą działały na łożysko podczas pracy. Innym ważnym aspektem działania łożyska jest prędkość, temperatura. Jeżeli łożysko obraca się z bardzo dużą ilością obrotów na minutę, wówczas może powstać ciepło. Ważne jest zatem jego prawidłowe odprowadzanie, jak również materiał, z którego wykonane są najważniejsze elementy w łożysku.

Najczęściej spotyka się łożyska wałeczkowe oraz kulkowe, mogą być to łożyska toczne lub też ślizgowe. Posiadają elementy, które podczas przenoszenia ruchu nie powinny nadmiernie się rozgrzewać. Najczęściej występującym modelem są łożyska kulkowe, które pozwalają na zminimalizowanie tarcia pomiędzy kulką a elementem nieruchomym. Możemy wybrać wiele różnych konfiguracji, łożyska skanowane, uszczelnione. Łożyska toczne będą składały się z różnych elementów, które toczą się pomiędzy bieżniami, na których są osadzone. Często stosowane są w maszynach, które posiadają wały obrotowe, które będą wymagały lepszego podparcia niż tradycyjne łożyska kulkowe. Możemy wybrać łożyska stożkowe, które mogą przenosić różne rodzaje obciążeń.

W zależności od przeznaczenia możemy wybrać łożyska odporne na działanie wody, kwasów czy też innych substancji. Tego rodzaju łożyska często stosuje się w przemyśle, w zakładach chemicznych czy też zakładach produkcyjnych w branży spożywczej. Ważne jest prawidłowe dopasowanie łożyska do obciążeń, warunków w których będzie ono pracowało.